Неділя, 17.01.2021, 00:52
Вітаю Вас Гість
Реєстрація
Вхід


Головна » Файли » Житія Святих на кожен день

Знайдення чесних мощей прп. Сергія, ігумена Радонезького і всієї Русі чудотворця. Прп. Афанасія Афонського
18.07.2012, 03:17
Мощі Преподобного Сергія († 1392; пам'ять його 25 вересня) були знайдені 5 липня 1422 року за преподобного ігумена Никона († 1426; пам'ять його 17 листопада). У 1408 р., коли Москва і її околиці піддалися навалі татарських орд Едигея, Троїцька обитель була спустошена і спалена, ченці на чолі з ігуменом Никоном сховалися в лісах, зберігши ікони, святі речі, книги та інші святині, пов'язані з пам'яттю преподобного Сергія. У нічному видінні напередодні татарського набігу Преподобний Сергій сповістив свого учня і наступника про прийдешні випробування і передрік на втіху, що спокуса буде нетривалою і свята обитель, повставши з попелу, розквітне і ще більше зросте. Митрополит Філарет писав про це в "Житії Преподобного Сергія": "На подобу того, як личило постраждати Христу, і через хрест і смерть увійти в славу воскресіння, так і всьому, що Христом благословляється на довготу днів і славу, потрібно випробувати свій хрест і свою смерть ". Пройшовши через вогняне очищення, воскресла на догі дні обитель Живоначальної Тройці, повстав і сам преподобний Сергій, щоб уже навіки своїми святими мощами перебувати в ній.
Перед початком будівництва нового храму в ім'я Живоначальної Тройці на місці дерев'яного, освяченого 25 вересня 1412, Преподобний явився одному благочестивому мирянину і звелів сповістити ігумену та братії: "Навіщо залишаєте мене стільки часу у гробі, землею покритого, у воді, утискають тіло моє? " І ось при будівництві собору, коли копали рови для фундаменту відкриті і винесені були нетлінні мощі Преподобного, і всі побачили, що не лише тіло, а й одяг на ньому були неушкоджені, хоча кругом гробу дійсно стояла вода. При великому скупченні прочан і духовенства, в присутності сина Димитрія Донського, князя Звенигородського Юрія Дмитровича († 1425), святі мощі були винесени із землі і тимчасово поставлені в дерев'яній Троїцькій церкві (на тому місці знаходиться тепер церква Зішестя Святого Духа). При освяченні в 1426 році кам'яного Троїцького собору вони були перенесені в нього, де і перебувають донині.
Всі нитки духовного життя Православної Церкви в землях Русі сходяться до великого Радонезького угодника і чудотворця, по всій православній Русі благодатні життєдайні струмки поширюються від заснованої ним Троїцької обителі.
Шанування Святий Тройці в Руській землі почалося зі святої рівноапостольної Ольги († 969;), що збудувала перший на Русі Троїцький храм в Пскові. Пізніше споруджувалися такі храми у Великому Новгороді та інших містах.
Духовний внесок Преподобного Сергія в богословське вчення про Святу Тройцю особливо великий. Преподобний глибоко прозирає сокровенні таємниці богослів'я "розумними очима" подвижника - в молитовному сходженні до Триіпостасного Бога, у випробовуваному Богоспілкуванні і богоуподібненні.
"Співспадкоємцями досконалого світла і споглядання Пресвятої і Владичної Тройці, - пояснював святий Григорій Богослов, - будуть ті, які абсолютно з'єднаються з досконалим Духом". Преподобний Сергій дослідно пізнав таємницю Живоначальної Тройці, тому що життям своїм з'єднався з Богом, долучився до самого життя Божественної Тройці, тобто досяг можливої на землі міри обоження, ставши "причасником Божого єства" (2 Пет. 1, 4). "Хто любить Мене, - сказав Господь, - той слово Моє берегтиме, і Отець Мій полюбить його, і Ми прийдемо до нього і оселю закладемо в нього" (Ін. 14, 23). Авва Сергій, у всьому зберігши заповіді Христові, відноситься до числа святих угодників, у душі яких "створила обитель" Свята Тройця; він сам став "обителлю Святої Тройці", і всіх, з ким спілкувався Преподобний, він зводив і залучав до Неї.
Радонезький подвижник, його учні та співрозмовники, збагатили Руську і Вселенську Церкву новим богословським і літургійним веденням і баченням Живоначальної Тройці, Початку і Джерела життя, що являє Себе світу і людини в соборності Церкви, братерському єднанні і жертовній спокутній любові її пастирів і чад.
Духовним символом збирання Русі в єдності і любові, історичного подвигу народу став храм Живоначальної Тройці, споруджений Преподобним Сергієм, "щоб постійним спогляданням на Неї перемагати страх ненависної ворожнечі світу цього".
Шанування Святої Тройці у формах, створених і заповіданих святим ігуменом Радонезького, стало однією з найбільш глибоких і самобутніх рис руської церковності. В Тройці Живоначальній Преподобним Сергієм було зазначено не тільки свята досконалість вічного життя, але і зразок для життя людського, духовний ідеал, до якого має прагнути людство, тому що в Тройці, як Нероздільній, засуджуються міжусобиці і благословляється соборність, а в Тройці, як Незлитій , засуджується ярмо і благословляється воля. У вченні Преподобного Сергія про Пресвяту Тройцю народи Русі глибоко відчували своє Кафоличне, вселенське покликання, і, осягнувши всесвітнє значення свята, народ прикрасив його всім різноманіттям і багатством древнього національного звичаю і народної поезії. Весь духовний досвід і духовне устремління Православної Церкви в землях Русі втілилися в літургійній творчості свята Святий Тройці, троїцьких церковних обрядах, іконах Святої Тройці, храмах і обителях Її імені.
Перетворенням богословського ведення Преподобного Сергія стала чудотворна ікона Живоначальної Тройці преподобного Андрія Рубльова Радонезького († 1430), ченця-іконописця, постриженика Троїце - Сергієвої обителі, написана з благословення преподобного Никона в похвалу святому авві Сергію. (На Стоглавому соборі 1551 року ця ікона була затверджена в якості зразка для всієї подальшої церковної іконографії Пресвятої Тойці.).
"Ненависна ворожнеча", розбрати і сум'яття мирського життя долалися чернечим гуртожитком, насадженим Преподобним Сергієм по всій Русі. У людей не було б поділу, чвар і воєн, якби людська природа, створена Творцем по образу Божественного Триєдності, не була спотворена і роздроблена первородним гріхом. Долаючи своїм співрозп'яттям Спасителю гріх осібність і розділення, відречуться "свого" і "себе", ченці-спільножителі, за вченням святого Василія Великого, відновлюють первозданну єдність і святість людської природи. Обитель Преподобного Сергія стала для Руської Церкви зразком такого відновлення і відродження, в ній виховалися святі ченці, які пронесли потім накреслення істинного шляху Христового у віддалені межі. У всіх своїх працях і діяннях Преподобний Сергій і його учні воцерковляли життя, даючи народу живий приклад можливості цього. Не зрікаючись від земного, але перетворюючи його, вони звали сходити і самі сходили до Небесного.
Школа Преподобного Сергія через обителі, засновані ним, його учнями і учнями його учнів, охоплює весь простір Руської землі і проходить через всю подальшу історію Руської Церкви. Четверта частина всіх руських монастирів, твердинь віри, благочестя і освіти, заснована аввою Сергієм і його учнями. "Ігуменом Руської землі" назвав народ засновника Дому Живоначальної Тройці. Преподобні Никон і Михей Радонезький, Сильвестр Обнорський, Стефан Махрищський і Авраамій Чухломський, Афанасій Серпуховський і Микита Боровський, Феодор Симоновський і Ферапонт Можайський, Андронік Московський і Сава Сторожевський, Димитрій Прилуцький і Кирил Білозерський - всі вони були учні та співрозмовники "дивовижного старця" Сергія . Святителі Олексій і Кипріан, митрополити Московські, Діонісій, архієпископ Суздальський, і Стефан, єпископ Пермський, були з ним в духовному спілкуванні. Патріархи Константинопольські Калліст і Філофей писали до нього послання і посилали своє благословення. Через преподобних Микиту і Пафнутія Боровских йде духовна спадкоємність до преподобного Йосифа Волоцького і дружини його учнів, через Кирила Білозерського - до Нила Сорського, до Германа, Саватія і Зосими Соловецьких.
Церква вшановує і тих з учнів і сподвижників Преподобного Сергія, пам'ять яких не відзначена в месяцеслове спеціально, під окремим днем. Ми пам'ятаємо, що першим прийшов до Преподобному на Маковець старець Василилій Сухий, названий так за його незрівнянне постування. Другим був інок Якута, тобто Яків, з простих селян, він покірливо довгі роки ніс в обителі клопіткий і важкий послух розсильного. Прийшли, серед інших учнів, до Преподобному його земляки з Радонежа диякон Онисим з сином Єлисеєм. Коли зібралося 12 ченців і побудовані келії обнесені були високою огорожею, диякона Онисима авва призначив воротарем, бо келія його була крайня від входу в обитель. Під покровом святої Троїцької обителі провів свої останні роки ігумен Митрофан, той самий, хто постриг колись Преподобного Сергія в ангельський образ і наставив в чернечих подвигах. Могила померлого невдовзі блаженного старця Митрофана стала першою на монастирському кладовищі. У 1357 році прийшов до обителі із Смоленська архімандрит Симон, залишивши почесну посаду настоятеля в одному з смоленських монастирів заради того, щоб стати простим послушником у Богоносного Радонезького ігумена. В нагороду за велике смирення Господь сподобив його бути учасником дивного видіння Преподобного Сергій про майбутнє примноження його чернечого стада. З благословення святого авви прийняв на себе подвиг молитовного безмовності блаженний старець Ісаакій Мовчальник, чиє мовчання для ченців і зовнішніх було повчальніше всяких слів. Лише один раз за роки мовчання відкрив уста преподобний Ісакій - щоб свідчити, як бачений ним Ангел Божий співслужив в вівтарі Преподобному Сергію, який звершував Божественну літургію. Очевидцем благодаті Святого Духа, що сприяла Преподобному, був також екклісіарх Симон, який бачив одного разу, як Небесний вогонь зійшов на Святі Тайни і угодник Божий "причастився вогню неопально". Старця Єпіфанія († бл. 1420), колишнього пізніше, при ігумені Никоні, духівником Сергієвого стада, Церква називає Премудрим за високу вченість і великі духовні дарування. Він відомий як упорядник житій Преподобного Сергія і його співрозмовника Святителя Стефана Пермського, похвальних слів їм, а також "Слова про життя і представлення великого князя Димитрія Донського". Житіє Преподобного Сергія, складене Єпіфанієм через 26 років після кончини Преподобного, тобто в 1418 р., було потім перероблено прибулим з Афона ченцем агіографом Пахомієм Сербом, прозваним Логофетом.
До Преподобному Сергію, як до невичерпного джерела молитовного духу і благодаті Господньої, в усі часи йшли на поклоніння - для повчання і молитви, за допомогою і зціленням - тисячі народу. І кожного, хто з вірою вдаються до його чудотворним мощам він зціляє і відроджує, виконує сили і віри, перетворює і зводить до своєї світлоносної духовності.
Але не тільки духовні дари і благодатні зцілення подаються всім, що приходять з вірою до мощей Преподобного, але йому дана також від Бога благодать захищати від ворогів Руську землю. Своїми молитвами Преподобний був з воїнством Димитрія Донського на Куликовому полі, він благословив на ратний подвиг своїх пострижеників-ченців Олександра Пересвіта та Андрія Ослябю. Він вказав Іоанну Грозному місце для спорудження фортеці Свіяжска і допомагав у перемозі над Казанню. Під час польської навали Преподобний Сергій явився у сні нижегородському громадянину Козмі Мініну, наказуючи збирати казну і озброювати військо для звільнення Москви і Російської держави. І коли в 1612 р. ополчення Мініна і Пожарського після молебня біля Святої Тройці рушило до Москви, благодатний вітер розвівав православні стяги, "яко від гробу самого Чудотворця Сергія".
До періоду Смутного часу і польської навали відноситься героїчне "Троїцьке сидіння", коли багато ченців з благословення преподобного ігумена Дионісія повторили священний ратний подвиг Сергієвих учнів Пересвіта і Ослябі. Півтора року - з 23 вересня 1608 по 12 січня 1610 - облягали поляки обитель Живоначальної Тройці, бажаючи розграбувати і зруйнувати цей священний оплот православ'я. Але заступництвом Пречистої Богородиці та молитвами Преподобного Сергія з великим соромом втікли, нарешті, від стін монастиря, гнані Божим гнівом, а незабаром і сам ватажок їх Лісовський загинув лютою смертю якраз в день пам'яті Преподобного, 25 вересня 1617 У 1618 р. приходив до стін Святої Тройці сам польський королевич Владислав, але, безсилий проти благодаті Господньої, що охороняла обитель, змушений був підписати перемир'я з Росією в підлеглому монастирю селі Деуліно. Пізніше тут був споруджений храм в ім'я Преподобного Сергія.
У 1619 році відвідав Лавру приїхав до Росії Єрусалимський патріарх Феофан. Він особливо побажав бачити тих ченців, які в годину військової небезпеки осмілилися прийняти поверх чернечих шат бойові кольчуги і зі зброєю в руках встали на стінах святої обителі, відображаючи ворога. Преподобний Діонісій, ігумен, який очолював оборону († 1633;), представив патріархові більше двадцяти ченців.
Подвиг обителі у важкий для всього народу Смутний час описаний келаря Авраамом (Паліциним) в "Оповіді про події Смутного часу" і келаря Симоном Азарьіним в двох агіографічних творах: "Книзі про чудеса Преподобного Сергія" і "Житії преподобного Дионісія Радонезького". У 1650 р. Симеоном Шаховським був складений акафіст Преподобному Сергію, як "Взбранній воєводі" Руської землі, на згадку про позбавлення Троїцької обителі від ворожого обставинах. Інший існуючий акафіст Преподобному був складений у ХVIII столітті, автором його вважають митрополита Московського Платона (Левшина; † 1812).
В наступний час обитель продовжувала бути неоскудевающую світочем духовного життя і церковного освіти. З її братії обиралися на череду служіння багато прославлених ієрархи Руської Церкви. У 1744 році обитель за заслуги перед Батьківщиною і вірою стала іменуватися Лаврою. У 1742 р. в її огорожі заснована духовна семінарія, в 1814 році сюди була переведена Московська духовна академія.
І нині Дім Живоначальної Тройці служить одним з головних благодатних центрів Руської Православної Церкви. Тут волею Святого Духа відбуваються діяння Помісних Соборів Руської Церкви. В обителі має місцеперебування Святіший Патріарх Московський і всієї Русі, який є "Свято-Троїцької Сергієвої Лаври священноархімандритом".
5/18 липня, день знайдення мощей святого авви Сергія, ігумена Руської землі - саме велелюдне та урочисте церковне свято в обителі.

Преподобний Афанасій Афонський народився в Трапезунді, в благочестивій християнській родині і названий був Авраамій. Рано осиротів і став виховувався в однієї благочестивої черниці, наслідуючи її у навичках чернече життя, пості та молитві. Подальшу свою освіту святий продовжив у Візантії. Досконало вивчивши різні науки, він став наставником юнацтва. Після знайомства з преподобним Михаїлом Малеіном, знехтувавши всю мирську суєту, святий віддалився в Кімінський монастир в Малій Азії, де прийняв чернечий постриг з ім’ям Афанасій. В обителі преподобний Афанасій з ретельністю виконував монастирські послухи, а у вільний час займався переписуванням Священних Книг. Відомо, що він переписав Четвероєвангеліє і Апостол.
Тривалими постами, бдінням, колінопреклонінням, виснажливими трудами преподобний Афанасій досяг такого досконалості, що в 960 р. з благословення ігумена оселився для пустинножительства на Святій горі Афон. Підступний диявол, бажаючи вигнати його звідси, боровся зі святим безперестанними помислами піти з місця подвигів. Але преподобний Афанасій перемагав підступи ворога молитвою, під час якої отримав дар зворушливих сліз.
Через певний час преподобний заснував на Афоні гуртожитній монастир з суворим уставом, де і був ігуменом. Слава про обитель та її ігумена-подвижника поширилася всюди, так що навіть ігумени багатьох монастирів і архієреї бажали бути простими ченцями в лаврі преподобного Афанасія.
За своє святе житіє преподобний Афанасій удостоївся від Господа дару прозорливості і чудотворення: знаменням хреста він зціляв хворих і виганяв нечистих духів. Сама Пречиста Богородиця благоволила до святого і кілька разів являлась преподобному, обіцяючи великій лаврі свою невичерпну допомогу і захист.
Передбачивши свою кончину, преподобний просив братію не спокушатися про те, що станеться. Виклавши братії останнє повчання і помолившись, він вийшов разом з іншими шістьма братами на верх храму оглянути будівництво. Раптом невідомим зволенням Божим верх храму обрушився, і преподобний з братами були завалені камінням і там віддали свої душі в руки Божі. Кончина святого стала в 1000-1001 рр..
Тіло преподобного Афанасія, пролежавши непохованим три дні, не змінилося, не набрякло і не потемніло. А під час похоронних співів з рани, яка була на нозі, всупереч природі, витекла звідти кров. Деякі старці збирали цю кров в рушники, і багато через неї отримували зцілення від своїх хвороб.

Категорія: Житія Святих на кожен день | Додав: SERGIY_89 | Теги: Житія святих
Переглядів: 2714 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Храм Миколи ПритискиОфіційний веб-сайт
^ Вгору ^