Четвер, 01.10.2020, 02:55
Вітаю Вас Гість
Реєстрація
Вхід


Головна » Файли » Житія Святих на кожен день

Преподобний Іпатій, цілитель Києво-Печерський, Святитель Іона, митрополит Київський і всієї Русі чудотворець, Священномученик Іпатій.
13.04.2012, 01:06
Преподобний Іпатій, цілитель Києво-Печерський
Преподобний Іпатій був ченцем Печерського монастиря в XIV ст. Мав дар зцілення. Доторканням руки оздоровлював недужих. Безперестанно працював фізично, кожної ночі постійно молився, майже не спав. Їв тільки хліб і пив воду в малій кількості. Лікував не тільки ченців, а й киян, які приходили до нього. І зараз, всі хто з вірою приходить до його нетлінних мощей, отримує зцілення. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: «Радуйся, Іпатію, бо святим отцям ти в недугах з усердям допомагав і за це благодать Духа зціляти недуги отримав». Пам’ять преподобного Іпатія вшановується 13 квітня (31 березня за ст. ст.).

 
Святитель Іона, митрополит Київський і всієї Русі чудотворець, народився в місті Галичі в благочестивій християнській родині. Батька майбутнього Святителя звали Феодором. У дванадцятирічному віці юнак прийняв постриг в одному з галицьких монастирів, звідки перейшов у московський Симонівський монастир, де багато років виконував різні послухи. Одного разу святитель Фотій, митрополит Київський (пам'ять 27 травня і 2 липня), відвідав Симонівський монастир і, після молебню, уділяючи благословення архімандриту та братії, побажав благословити іноків, які виконували послух на монастирських роботах. Коли він прийшов у пекарню, то побачив сплячого від багатьох праць інока Іону, права рука стомленого інока була зігнута в благословляючому жесті. Святитель Фотій просив не будити його, благословив сплячого ченця і пророче передбачив присутнім, що цей чернець буде великим святителем Руської Церкви і багатьох наставить на шлях спасіння. 
Пророкування Святителя виповнилося. Через кілька років святитель Іона був поставлений єпископом Рязані і Мурома.

У 1431 році помер святитель Фотій. Через п'ять років після його смерті за доброчесне і святе життя митрополитом Київським був обраний святитель Іона. Коли новообраний митрополит вирушив до Патріарха Йосифа II (1416 - 1439) до Константинополя, щоб прийняти поставлення на митрополію, то виявилося, що незадовго до того лукавий Ісидор, за походженням болгарин, вже був висвячений на руську митрополію. Недовго пробувши в Києві та Москві, Ісидор вирушив на Флорентійський собор (1438), де прийняв унію. Собор руських архієреїв і духовенства усунув митрополита Ісидора, і той змушений був таємно втекти до Риму (де помер в 1462 році). На Київську митрополію одностайно був обраний святитель Іона. Посвячення його з благословення Константинопольського Патріарха Григорія III (1445 - 1450) вперше звершено руськими архієреями в Москві. 15 грудня 1448 святитель Іона вступив на Митрополію і з архіпастирською ревністю став утверджувати благочестя серед пасомих, словом і справою зміцнюючи православну віру в країні. І при своєму високому сані він як і раніше не залишав особистих чернечих подвигів.

За труди на благо Церкви Христової святитель Іона удостоївся від Бога благодатного дару чудотворення і прозорливості. У 1451 році татари несподівано підступили до Москви, спалили околиці, і готувалися до нападу на місто. Митрополит Іона з кліром здійснював хресний хід по стінах міста, зі сльозами благаючи Бога про порятунок граду і людей. Побачивши старого ченця Антонія, ченця Чудового монастиря, який відрізнявся доброчесним життям, святитель Іона сказав: "Сину і брате мій Антонію! Помолися милостивому Богу і Пречистій Богородиці про захист міста і всіх православних християн". Смиренний Антоній відповів: "Великий святителю! Ми дякуємо Богові, Пречистій Його Матері: почула Вона Молитви твої й вблагала Сина Свого, місто і всі православні християни будуть врятовані за твоїми молитвами. Вороги скоро будуть переможені. Тільки мені одному судилося від Господа бути вбитим ворогами" . Ледве старець сказав це, як ворожа стріла пронизала його.

Пророкування старця Антонія збулося: 2 липня, у свято положення Ризи Пресвятої Богородиці, в лавах татар сталося сум'яття, і вони в невідомому страсі і жасі кинулися тікати. Святитель Іона незабаром збудував на своєму подвір'ї храм на честь положення Ризи Пресвятої Богородиці в пам'ять позбавлення Москви від ворогів.

Блаженний спочинок святителя Іони стався в 1461 році. При гробі Святителя стали відбуватися численні зцілення.

У 1472 році мощі святого митрополита Іони були знайдені нетлінними і покладені в Успенському соборі Кремля (святкування перенесення святих мощей відбувається 27 травня). Собор Руської Церкви 1547 встановив святкувати святителю Іоні, митрополитові Київському, особливу пам'ять. У 1596 році Патріарх Іов встановив святкування святителю Іоні в соборі інших всієї Русі Святителів, 5 жовтня.

 
Священномученик Іпатій, єпископ Гангрський, був єпископом міста Гангри в Пафлагонії (Мала Азія). У 325 році він брав участь в I Вселенському Соборі в Нікеї, на якому була піддана анафемі єресь Арія.

Коли в 326 році святитель Іпатій повертався з Константинополя в Гангри, в пустельному місці на нього напали послідовники розкольників Новата і Феліціссима. Єретики поранили його мечами та киями і скинули з високого берега в болото. Подібно до первомученика архідиякона Стефана, святитель Іпатій молився за тих, що вбивали його. Одна жінка-аріанка вдарила святителя каменем по голові, і він помер. Вбивці приховали тіло мученика в печері, де його виявив селянин, що зберігав там солому. Упізнавши тіло єпископа, він поспішив повідомити про це в місто, і жителі гангрени з честю поховали мощі свого улюбленого архіпастиря.Після смерті мощі святителя Іпатія прославилися численними чудесами, особливо вигнанням бісів і зціленням хвороб.

З давніх пір священномученик Іпатій особливо шанували в Руській землі. Так, в 1330 році в Костромі був побудований Іпатіївський монастир, на місці явлення Божої Матері з Предвічним Немовлям та предсоячими святими - апостолом Филипом і священномучеником Іпатієм, єпископом Гангрським. Цей монастир згодом займав значне місце в духовному та суспільному житті народу Північної Русі, особливо в роки Смутного часу. Найдавніші списки житія священномученика Іпатія були широко поширені в руській писемності, і один з них увійшов до складу Четііх Міней митрополита Макарія (1542-1564). В цьому житії зберігся запис про явище Спасителя святителю Іпатію напередодні мученицької кончини. Шанованому святому складалися молитви, похвальні слова і повчання в день його пам'яті.. У ХIХ столітті була написана нова служба священномученику Іпатію, що відрізняється від служби, написаної преподобним Йосифом Студитом, що міститься в березневій Мінеї.

 
Категорія: Житія Святих на кожен день | Додав: SERGIY_89 | Теги: Житія святих
Переглядів: 2496 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Храм Миколи ПритискиОфіційний веб-сайт
^ Вгору ^