Середа, 21.10.2020, 03:44
Вітаю Вас Гість
Реєстрація
Вхід


Головна » Файли » Житія Святих на кожен день

24 серпня
24.08.2012, 21:03
Преподобний Феодор, князь Острозький
Одним з найбільш шанованих святих землі Волинської є преподобний Феодор, князь Острозький. Він походив з відомого княжого роду на Волині, що вів свій початок від Рюриковичів. Феодор був старшим сином першого документально відомого Острозького князя Данила, який жив у XIV столітті. Рік народження святого князя невідомий. Вперше його ім’я згадується в джерелах у 1385 р. В 1386 році король Ягайло затвердив за ним маєтки його батька. Вже в молодому віці займав становище луцького старости і воєводи ( 1387-1388 рр.). У той час більшість українських земель опинилось під владою Литви, за вийнятком Галичини, Холмщини й частини Волині, якими заволоділа Польща. Коли після унії Литви з Польщею в Креві в 1385 р. а особливо після підписання наступної унії в Городлі у 1413 р. наступило обмеження прав православних українців, князь Феодор став оборонцем цих прав, зокрема підтримував князя Свидригайла у боротьбі з Польщею.
Святий преподобний князь Феодор прославився як майстерний полководець. Він брав участь у відомій битві під Грюнвальдом у 1410 році. Потім підтримував гуситів у Чехії. Як припускають, невдала битва з татарами в 1438 році кардинально змінила його життя. Він покидає мирську суєту і стає ченцем у славній Києво-Печерській Лаврі. Про життя преподобного князя у Печерській обителі збереглось досить мало відомостей. Знаємо, що він прийняв постриг з ім’ям Феодосія і повністю присвятив себе Богові проходячи подвиги посту і мовчання. Точної дати упокоєння преподобного не відомо.Одні історики стверджують, що він упокоївся близько1446 року, а інші вважають- на початку другої половини ХV ст. Мощі преподобного Феодора, князя Острозького спочивають у Дальніх печерах Київської Лаври.
Пам’ять його звершується 11 серпня( 24 серпня за н. ст.), разом з Собором преподобних Печерських, що в Дальніх печерах спочивають 28 серпня ( 10 вересня ), в Неділю Другу Великого посту, разом з усіма преподобними Печерськими, в Неділю 2 – у після П’ятдесятниці, та з усіма святими Волинськими 10 ( 23 за н. ст) жовтня.

Преподобномученики Феодор і Василій Києво-Печерські
Преподобномученики Феодор і Василь Печерські трудилися в ХI ст. в Ближніх печерах Києва. Святий Феодор роздал своє багатство жебракам, віддалився в монастир і оселився у варзьській печері, сусідній з печерами преподобного Феодосія. Багато років пробув він тут в строгій стриманості. Коли ворог посіяв в ньому скорботу про розданий маєток, святий Василь утішав його: `Прошу тебе, брат Феодор, не втрачай винагороди; якщо хочеш маєток, візьми все, що є у мене`. Преподобний Феодор розкаявся і сердечно полюбив преподобного Василія, разом з яким жив в келії. Одного дня преподобний Василь протягом трьох місяців ніс слухняність поза монастирем. Біс, прийнявши його подобу, з'явився преподобному Феодору і вказав скарби, колись приховані в печері розбійниками. Чернець хотів вже вийти з монастиря, щоб купити маєток і жити у світі. Але коли повернувся преподобний Василь, бісівська омана розкрилася. З тих пір преподобний Феодор став уважніший до себе. Щоб в неробстві не захоплюватися помислами, він поставив у себе жорно і ночами перемелював зерно. Так довгими і старанними подвигами він звільнився від пристрасті сріблолюбства. До князя Мстислава Святополковича дійшов слух, що чернець Феодор знайшов багато скарбів в печері. Він викликав до себе преподобного і велів вказати місце, де заховані цінності. Святий Феодор відповів князеві, що і справді він бачив в печері багато золота і судин, але від спокуси він разом з ченцем Василем зарив їх, а Бог відняв у нього пам'ять, де воно приховане. Не повіривши святому, князь наказав замучити його до смерті. Святого Феодора побили так, що вся волосяниця його була змочена в крові, потім його повісили донизу головою, розклавши під ним вогнище. У п'яному стані князь повелів катувати і святого Василія, а потім сам вбив його стрілою. Вмираючи, преподобномученик Василь кинув стрілу до ніг князя Мстислава і передбачив, що скоро він сам буде смертельно уражений нею. Пророкування виконалося: 15 липня 1099 року на стіні Володимирської фортеці князь Мстислав під час міжусобної війни з Давидом Ігоровичем був несподівано, крізь отвір дошки, уражений стрілою в груди. Взнавши свою стрілу, князь сказав: `Вмираю за преподобномучеников Василя і Феодора`і в наступну ніч помер.

Мученик архідиякон Євпл постраждав в 304 році при імператорі Діоклітіані (284-305) і Максиміані (284-305). Він служив в сицилійському місті Катанія. Завжди носячи при собі Євангеліє, святий Євпл безстрашно проповідував язичникам про Христа. Одного разу, коли він читав і пояснював Євангеліє народу, що зібрався його схопили і представили правителю міста Калвісіану. Святий Євпл сповідав себе християнином і викрив ідольське нечестя. За це його віддали на муки. Зраненого святого кинули в темницю, де він пробув в молитві 7 днів. Господь вивів у темниці мученику джерело води для втамування спраги. Поставши вдруге судді, укріплений і радісний, він знову сповідав віру в Христа і викрив мучителя за пролиття крові невинних християн. Суддя велів відірвати святому вуха і відрубати голову. Коли святого повели на страту, йому на шию повісили Євангеліє. Попросивши час на молитву, архідиякон став знову читати і роз'яснювати народові Євангеліє. Багато хто з язичників увірували в Христа. Воїни взяли архідиякона і усікли мечем.

Категорія: Житія Святих на кожен день | Додав: SERGIY_89 | Теги: Житія святих
Переглядів: 2200 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Храм Миколи ПритискиОфіційний веб-сайт
^ Вгору ^