Неділя, 29.11.2020, 21:12
Вітаю Вас Гість
Реєстрація
Вхід


Головна » Файли » Цікаве та корисне

Що слід знати православним християнам про поминання померлих
09.03.2013, 02:55
Церковне поминання спочилих. Про церковні свічки.

Самий простий, але дієвий вид жертви за спочилого - свічка, яка ставиться за його упокоєння «на канун». Канун - це чотирикутний стіл з мармуровою або металевою дошкою, на якій розташовані лунки для свічок. На кануні стоїть Розп'яття зі Спасителем і з предстоячими Пресвятою Богородицею і апостолом Іоанном Богословом.

Коли ми ставимо свічку за упокій, слід піднести до Господа молитви за спочилих, яких хочемо пом'янути: «Пом'яни, Господи, душі (у) спочилих рабів Твоїх (імена їх), і прости їм всі провини вільні і невільні, і даруй їм Царство Небесне».

Корисним є в пам'ять про померлого жертвувати на церкву, подавати милостиню жебракам з проханням помолитися за спочилого.

Що можна приносити в церкву на згадку про спочилих?

Жертва на церкву - це не тільки гроші. Древні християни приносили на могили померлих хліби і вино. Це робилося не для того, щоб умилостивити Бога або наситити душі спочилих, як злословили язичники, - хліб і вино призначалися церковнослужителям і убогим, яких закликали молитися за спочилих.

Цей благочестивий звичай дійшов до наших часів. На поминальні столи, які стоять біля кануну, приносять кутю, хліб, крупи, печиво, фрукти, цукерки, борошно, кагор. Те, що принесено у храм, треба залишити на столі: споживаючи принесене, священнослужителі творять поминання тих, за кого принесена жертва (для цього в принесене кладеться записка з іменами спочилих). Під час постів не слід приносити скоромне. У дні м'ясоїду на поминальний стіл в храм можна приносити м'ясну їжу.

Що таке церковне поминання?

Поминання - це молитовне згадування імен живих і померлих в Православній Церкві за Літургією, на молебні, на панахиді, засноване на вірі в силу і дієвість цього поминання перед Богом для вічного блага і спасіння тих, що поминаємо. Поминання робиться або самим причтом (за пом’яниками, диптихами), або ж за записками «За здоров'я» та «За упокій». Якщо ми хочемо, щоб наших спочилих пом'янули по іменах, слід подати записку "За упокій".

У записках пишуться імена тільки тих, хто був хрещений в Православній Церкві. У записках не можна писати імена нехрещених, самогубців, безбожників, віровідступників, єретиків.

Навіщо пишуться імена в записках "За упокій"?

Імена пишуться не для того, щоб нагадати Господу Богу про наших спочилих. Господь предвічно знає всіх, хто жив, хто живе, хто буде жити на землі. Імена в записках нагадують нам самим, про кого ми повинні молитися, в пам'ять кого повинні здійснювати добрі справи. Спілкуючись з живими, ми постійно пам'ятаємо про них; покійного ж ми пам'ятаємо тільки в перший час після смерті. Поступово почуття скорботи, гострота розлуки слабшає, і ми забуваємо своїх спочилих. Про спочилих потрібні більш часті нагадування - і тому імена спочилих при Богослужінні виголошуються набагато частіше, ніж імена живих.

Як завести пом’яник?

Вже в Древній Церкві поминання вироблялося за так званими диптихами, які являли собою дві з'єднані таблички (спершу їх покривали з внутрішньої сторони воском, написи робили особливим прутиком-стилем, а потім стали робити з пергаменту або паперу). На одній стороні таблиці писали імена живих, а на іншій - покійних. Поминання за диптихом (пом’яником) вважалося великою честю. У ці церковні Пом’яники вносилися тільки християни бездоганного образу життя - спершу єпископи, потім священики, а потім миряни. Мала свій домашній пом’яник і кожна християнська родина.

Це розділення на два роди диптихів дійшло до наших днів - і зараз в Церкві існують загальні, або церковні, диптихи (так звані синодики), і приватні, домашні пом’яники. Синодики ведуться в монастирях і храмах, в них вносяться імена людей, за якими здійснюється поминання вічне чи замовлене на певний час; свої пом’яники подають для поминань парафіяни. Найпростіший пом’яник - це записка, яка пишеться перед кожною службою.

З апостольських часів читання пом’яників входить, як невід’ємна частина, до складу найважливішої з денних служб - Літургії. Читання пом’яників з'єднується з принесенням Найсвятішої Жертви Тіла і Крові Христових, за силою Якої підноситься до Господа прохання змити гріхи тих, що поминаються.

Купити пом’яник можна в храмі. Як і древній диптих, він складається з двох частин - переліку імен живих і переліку імен спочилих. Пом’яник зручний не тільки в церковній молитві (він подається замість записки), але і в домашній - тут можна вказати дні ангелів тих, про кого молитесь, інші пам'ятні дати. У Пом’яник записуються імена всіх живих і спочилих - і таким чином пом’яник стає своєрідною родовою книгою.

У деяких сім'ях в Пом’яник вносяться імена шанованих подвижників благочестя, ще не канонізованих Церквою.

Чи треба засмучуватися, якщо вважаєш, що твоя записка не була прочитана?

Подача поминання за спочилих - це вираження нашої любові до них. Але справжня любов не в тому, щоб тільки подати поминання, замовити молебень або панахиду і потім заспокоїтися або навіть піти з храму. Ті, що подали поминання повинні і самі, по можливості одночасно зі священнослужителями, молитовно поминати своїх близьких і під час проскомидії, і після освячення Святих Дарів, і в інших випадках гласного або таємного поминання живих і померлих.

«Поминання родичів, - пише святитель Ігнатій (Брянчанінов), - однаково чує Бог як з вівтаря, так і з того місця, де ти стоїш». Поминання при Богослужінні однаково корисне і плідне, чи вимовляє імена священик, чи читають поминання ті, що прислуговують у вівтарі або ж самі прочани про себе поминають своїх спочилих, кожен стоячи на своєму місці. Всі молитви, навіть і таємно вимовлені в храмі під час Богослужіння, підносяться до Престолу Божого чрез священнодійства предстоятеля.

Під час служіння загальних панахид, особливо в родительські суботи, коли збільшується число тих, що поминаються, священнослужителі іноді не мають фізичної можливості прочитати хоча б по разу всі поминання і змушені бувають обмежуватися прочитанням лише кількох імен в кожному пом’янику. Обов’язок самих прочан - розділити і доповнити працю священнослужителів. Кожен прочанин може під час кожної єктенії, під час кожного виголосу, під час панахиди або заупокійної утрені пом'янути своїх близьких, прочитати свій пом’яник.

Як відомо, при служіннях святого праведного Іоанна Кронштадтського подавалося така безліч записок, що якби всіх їх прочитувати, особливо вголос, це зайняло б часу значно більше, ніж все інше Богослужіння. Тому зазвичай святий праведний Іоанн Кронштадтський лише покладав руку на всю купу записочок, подумки поминаючи всіх вписаних, і всі, хто молилися впевнені були, що поминання звершено як слід. Так вірою тих, що моляться буває завжди в Церкві Божій, коли з якої не будь причини подані прочанами пом’яники не можуть бути прочитані самими священнослужителями. Всезнаючий знає всі імена. Серцезнавець бачить любов живих до спочилих, знає їх старанність і розташування їх до молитви за спочилих і сприймає загальне моління Церкви за тих, хто приніс і за кого принесено, як поминання кожного окремо.

Що означає наше поминання «За упокій» в записках за спочилих?

Моління «За упокій» померлих, так само як і прохання за здоров'я живих, означає моління за спасіння душі тих, чиї імена вимовляються. Благорозумний розбійник просив з хреста: «Пом'яни мене, Господи, коли прийдеш у Царство Своє!» У відповідь на це прохання за пам'ятання Господь Ісус виголошує: «Істинно кажу тобі: Сьогодні будеш зі Мною в раю» (Лк 23., 42. 43). Отже, бути пом'янутим Господом - це те ж, що «бути в раю», це значить мати буття в вічній пам'яті, іншими словами - здобути життя вічне.

Виймаючи частинки в поминання всіх померлих, священик виймає також частинки за кожного, чиї імена згадані в поданих пом’яниках або записках «За упокій». Ці вийняті частинки не мають освячуючої і очищаючої дії, і вони не подаються віруючим для причастя. Після того як всі причасники причастяться Святих Таїн, священик опустить в потир ці частинки - щоб спочилі, чиї імена вказані в записках або пом’яниках, отримали життя вічне омившись самою Пречистою Кров'ю Божого Сина,. Про це говорять і слова молитви, вимовлені при цьому: «Омий, Господи, гріхи тих, що тут поминаються, Чесною Твоєю Кров’ю».

Поминання спочилих буває і у другій частині Літургії, після читання Євангелія, коли під час єктенії за спочилими диякон закликає присутніх помолитися за упокій душ рабів Божих, яких називає за іменами, щоб Бог простив їм всяке провину, вільну і невільну, і щоб оселив душі їх там, де праведні спочивають.

В цей час кожен з тих, що моляться згадує усіх близьких своєму серцю спочилих і вимовляє подумки три рази на кожен заклик диякона: «Господи, помилуй», молячись старанно і за своїх і за всіх спочилих християн.

«Милості Божої, - виголошує диякон, - Царства Небесного і відпущення гріхів їх у Христа безсмертного Царя і Бога нашого просимо».

Ті що моляться в храмі виголошують разом з хором: «Подай, Господи».

У цей час священнослужитель молиться у вівтарі перед престолом Господа, щоб Той що зневажив смерть і дарував життя Сам упокоїв душі спочилих рабів Своїх у місці світлому, у місці квітучому, і простив їм усі гріхи, «бо Він єдиний без гріха, правда Його правда вічна і слово Його істина ». Цю молитву священик закінчує виголосом: «Бо Ти єси воскресення життя», на що хор відповідає ствердно: «Амінь».

Ще одну молитву за спочилих священик возносить після освячення Святих Дарів. Священик молиться за усіх спочилих, умилостивляючи Бога під час жертвоприношення, і просить всім спочилим, в надії Воскресіння і Життя Вічного, упокоєння в надрах Вічного блаженства.

Святитель Афанасій Великий, коли його запитали, що відчувають душі спочилих, коли їх поминають, відповів: «Вони причащаються певного благодіяння від Безкровної жертви і доброчинності, які звершуються в пам'ять про їх, причащаються так, як знає і велить Сам володар живих і мертвих. Господь і Бог наш».

Святитель Симеон Солунський пише: «Нехай буде відомо кожному, хто вірує, що якщо він любить родича, який звідси відійшов, то він може виклопотати йому великі блага, якщо буде приносити за нього жертви: подаючи убогим, викупляючи полонених і здійснюючи інші подвиги милосердя, якими умилостивляється Бог, він стає клопотальником високого блаженства спочилого. Особливо слід намагатися здійснювати за нього Безкровну жертву. тому що частка, вийнята на спогад покійного і поєднана з кров'ю цієї жертви, з'єднує згадуваного з Богом, невидимо творить його причасником всеочищаючої крові Відкупителя і робить його спільником Христовим. Тому не тільки ті, що користуються цією жертвою, тобто братія, яка померла у мирі й покаянні, втішаються і спасаються, але й священні Божественні душі святих знаходять в них і за них нову найбільшу радість, з'єднуючись і сполучаючись з Христом через цю святу жертву, вони знову торжествують Його перемогу над гріхом, і чистіше і світліше і щиріше причащаються Його обдарувань, і благають Його за них. Для того Христос і встановив цю жертву, для того і віддав її на освячення і спасіння всіх, щоб вcі єдиним були з Ним, як і Сам Він за це молився. Тому святі повсякчас моляться як за тих, які поминають спочилих, так і за тих, які, поминаючи їх, разом з тим роблять священну жертву в честь і пам'ять святих - і таким чином для всіх і за всіх нас стають заступниками і молитвениками, просячи милості, щоб всі досягли подібного спілкування з Христом. Звідси ж зрозуміло, що і братів, котрі відійшли ми повинні поминати якомога старанніше для того, щоб вони, торжествуючи в Христі, сподобилися благодаті бути заступниками за нас перед лицем Його, щоб і нам спастися молитвами святих Його ».

Що слід знати про панахиду?

Крім щоденного поминання спочилих на службах добового кола, Церква встановила цілий ряд заупокійних поминань. Серед них перше місце займає послідування панахиди.

Панахида - заупокійна служба, Богослужіння за померлих. Сутність панахиди полягає в молитовному поминанні покійних отців і братів наших, які хоча і померли вірними Христу, але не цілком усунутівід слабкостей занепалої людської природи і забрали з собою в гріб слабкості та немочі свої.

Звершуюючи панахиду, Свята Церква зосереджує нашу увагу на те, як душі спочилих сходять від землі на Суд до Лиця Божого і як зі страхом і трепетом чекають на цьому Суді і сповідують свої діла перед Господом.

«Упокой» - співається під час панахиди. Фізична смерть людини ще не означає повний спокій для померлого. Його душа може страждати, не знаходити собі спокою, її можуть мучити нерозкаяні гріхи, докори сумління. Тому ми, живі, молимося за спочилих, просимо Бога дати їм спокій, полегшення. Церква не домислює таємниць Суду над душами наших покійних близьких у Всеправосудного Господа, вона сповіщає основний закон цього Суду - Божественне милосердя - і спонукає нас на молитву за спочилих, даючи повну свободу нашому серцю висловитися в молитовних зітханнях, вилити сльози і прохання.

Під час панахиди й відспівування всі, що моляться стоять із запаленими свічками, на знак того, що душа померлого перейшла від землі в Царство Небесне - в невечернє Божественне Світло. За усталеним звичаєм свічки гасять після закінчення канону, перед співом «З духами спочилих праведних ...».

Символічне значення куті

Під час поховання померлих і поминанні їх у храм приноситься коливо, або кутя - тобто зварена пшениця, приправлена медом. Пшениця означає, що померлий воістину знову повстане з гробу: так пшениця, кинута в землю, спершу знищиться, а потім проростає і приносить плід. Тому і Господь Ісус Христос - Воскресіння наше - сказав: «Істинно, істинно кажу вам: якщо пшеничне зерно, упавши на землю, не помре, то залишиться одне, а якщо помре, то принесе багато плодів» (Ін 12., 24). Мед, що вживається в куті, означає, що після воскресіння православних і праведних очікує не гірке і прикре, але солодке, сприятливе і блаженне життя в Небесному Царстві.

Коли необхідно здійснювати пам'ять про спочилого?

Пам'ять новопреставленого звершується на третій, дев'ятий і сороковий день після кончини, а спочилих - щороку в день кончини (ці дні називаються поминальними). Святитель Симеон Солунський так пояснює цей звичай: «Третини (тобто поминання третього дня після кончини спочилого) звершуються тому, що Свята Тройця дарувала згадуване буття померлого, яке і після кончини з'явиться в кращому вигляді, змінившись на стан кращий за той, який був на початку. Дев'ятини (поминання в дев'ятий день) звершуються для того, щоб дух померлого ... з'єднався зі святими духами ангельськими, щоб клопотанням цих духів, об’єднаних в три лики, умилостивлений був Триіпостасний Бог і умолений був за з'єднання душі людської з духами всіх святих. Сорокоусти відбуваються на згадку Вознесіння Господнього, що сталося на сороковий день після Воскресіння - і з цією метою щоб і він (померлий), воскреснувши з гробу, вознісся на зустріч Судді, бувши підхоплений на хмарах, і так був завжди з Господом.

Потім пам'ять померлого рідні здійснюють щороку, показуючи цим, що він живе з ними душею, що він безсмертний, що він оновиться, коли захоче Творець і відтворить його тіло ... Тому в усі ці дні необхідно здійснювати поминання всім і з усіляким старанням, в особливості ж необхідно з'єднувати ці поминання з приношенням страшної і Животворчої Жертви, Яка для цього і дарована: тому що за допомогою звершуваних прохань, молитов, освячених жертв і благодійності до убогих, не тільки тих, що згрішили, але і тих, які відійшли в покаянні, дарується відпущення гріхів, послаблення і зміна мук, але і тим, що пожили праведно і досягли доброї і благочестивої кончини, як думає Золотоустий в тлумаченні Діянь, подається більше очищення, вищі ступені наближення до Бога, особливе дерзновення на Суді Христовому і переважно світлі оселі святих Божих».

Річниця покійного, день його пам'яті – для тих, що поминають свого роду свято, хоча і сумного характеру. За благочестивим звичаєм, разом з тими, що звершують поминання беруть участь їхні живі рідні і друзі і потім поминають покійного коливом, або, й більш повною трапезою.

Звичайно, в пам'ять покійного можна здійснювати поминання і в всякий інший час, за бажанням тих, що моляться.

Крім приватного поминання буває ще загальне церковне поминання, на якому згадуються всі від віку спочилі отці і браття. Ці Вселенські панахиди (родителські суботи) звершуються в суботи М'ясопусну, Троїцьку, Димитрівську, 2-ї,3-ї і 4-й седмиць Великого посту, а також в Радоницю і присвячені для поминання всіх як братів по вірі, так і тих, які захоплені були несподіваною смертю і не наставлені до загробного життя молитвами Церкви.

26 квітня / 9 травня та 29 серпня/ 11 серпня відбувається поминання спочилих воїнів, що на полі битви за Віру і Вітчизну життя своє поклали.

Категорія: Цікаве та корисне | Додав: SERGIY_89 | Теги: Цікаве та корисне
Переглядів: 2544 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Храм Миколи ПритискиОфіційний веб-сайт
^ Вгору ^